Aktualności - Zespół Kaszubski

Idź do spisu treści

Menu główne

Aktualności

Aktualności Zespołu Kaszubskiego

Nasz zespół koncertuje w całym regionie. Członkowie zespołu podczas wyjazdów i prób nie tylko ćwiczą poprawną emisję głosu i poprawne wykonanie tańców, ale również rozwijają swoją wiedzę o regionie i jego zwyczajach 
Gminne obchody Święta Niepodległości

Dnia 8 listopada 2015r. Reprezentanci Zespołu „Roczitkòwé Jagòdë” w galowych strojach mieli zaszczyt uczestniczyć w  Gminnych obchodach Święta Niepodległości  w Czarnej Dąbrówce. Piękne wykonanie patriotycznego repertuaru  na długo pozostanie w naszej pamięci. Cieszymy się, że mogliśmy być świadkami tego wydarzenia.                     

XIV Dyktando Kaszubskie

Na XIV Dyktando Kaszubskie w dniu 7 listopada 2015 r. w Gdyni przybyli uczestnicy z całych Kaszub. Do konkursu stanęło 160 uczestników w pięciu kategoriach: szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, dorosłych oraz zawodowców. Naszą grupę reprezentowali trzej  gimnazjaliści: Przemysław Jędrzejczyk, Bartłomiej Wolski, Andrzej Stricker. Organizatorzy  przygotowali wiele atrakcji: występy zespołów, poczęstunek, stoiska z książkami i pamiątkami,  wycieczkę do Portu w Gdyni, do Muzeum Miasta Gdyni i zwiedzanie statku Daru Pomorza. Podczas dodatkowych wielu konkursów każdy miał szansę zdobyć kolejną nagrodę. Andrzej Stricker   wygrał również dodatkową nagrodę z czego się bardzo cieszymy.

Wizyta Katarzyny Ratajczak

W środę tj.  4 listopada 2015r. do naszej szkoły zawitała p. Katarzyna Ratajczak- Toczek – nauczyciel języka kaszubskiego i doradca metodyczny  z powiatu bytowskiego. Opowiadała o ciekawych zajęciach  związanych z tworzeniem komiksów w języku kaszubskim. Pokazała nam efekty pracy z  swoimi uczniami . Na spotkaniu byli obecni  gimnazjaliści z naszej szkoły . Pani Kasia zaprezentowała   sposób wykonania   prostego komiksu i zachęcała uczniów do wykonania takiego zadania. Uczniowie zainteresowali się wykonaniem  komiksu ,choć to nie jest  łatwa praca. W trakcie  dobrej zabawy   uczyli się wykorzystywać  poznane wiadomości  i umiejętności  z języka kaszubskiego. W tym miejscu ,jeszcze raz dziękujemy za ciekawie spędzony czas !

Warsztaty kuchni dawnej

W sobotnie popołudnie  10 października  2015r. troje gimnazjalistów pojechało do Lęborka z zamiarem uczestnictwa w warsztatach kuchni dawnej. Wraz z opiekunem udali się do Muzeum Lęborka. Następnie rozpoczęli poszukiwania Baszty nr 34. Troszkę to trwało, ale zdążyli na rozpoczęcie warsztatów zorganizowanych  przy wsparciu Muzeum przez Bractwo Rycerskie z Lęborka. Wszyscy obecni zapoznali się z siedzibą bractwa i jej wyposażeniem oraz z działalnością  osób zainteresowanych historią okresu średniowiecza. Osoba prowadząca przedstawiła sposób wykonania pączków z szpinakiem a uczestnicy warsztatów zabrali się do pracy. Pączki upieczono i …zjedzono. Było ciekawie i smacznie.

Pieczenie Bułeczek

Dnia 9 października 2015r. w trakcie lekcji języka kaszubskiego w klasach IV, V i VI uczyliśmy się  zastosować wiedzę z praktyczną umiejętnością. Do podanego przepisu uczniowie przynieśli produkty  i pod okiem osoby dorosłej przygotowali ciasto i upiekli drożdżowe bułeczki.  Zapach pieczonych bułek roznosił się nie tylko po sali lekcyjnej ale i szkole. Bułki samodzielnie  wykonane smakowały wyjątkowo dobrze i zachęcały do kontynuacji   sprawdzania kolejnych  kaszubskich przepisów już w domowej   kuchni.                                                                                         
                                                         

Wizyta w Słupsku

W dniu 1 X 2015r. Młodzi  Kaszubi z naszej szkoły wybrali się do Słupska. O godzinie  8:30  wyruszyli spod szkoły aby spędzić miło czas w swym gronie. Początkowo zamierzali odwiedzić Park  Linowy „Leśny Kot” , jednak ostatecznie zdecydowali spędzić czas w kinie . Filmy były ciekawe , Dostarczyły wielu wrażeń. Jednak  już o godz. 13.15 musieliśmy wracać do Rokit. Zanim opuściliśmy Galerię , nie omieszkaliśmy  sprawdzić , jak smakują „ specjały z KFC” i podyskutować o losach bohaterów obejrzanych filmów. Wiele radości dostarczyły schody ruchome, co widać na załączonych zdjęciach.


Kaszubskie Bajani 2015

W ramach “Kaszubskich Bajań 2015” 13 września w niedzielę, na Rynku Miasta Kościerzyna zorganizowano  festyn rodzinny. Przygotowano wiele atrakcji  min: występy zespołów dziecięcych, konkursy dla najmłodszych, warsztaty i zabawy taneczne . Na stoiskach  z pamiątkami można było zaopatrzyć się w wiele upominków, czy też kupić smakołyki. Na scenie  co jakiś czas pojawiały się osoby, które czytały bajki dla publiczności. Nasi akordeoniści : Bartek Wolski, Michał Jędrzejczyk i Paweł Lindstedt też mieli swoje 15 min. Zagrali publiczności kilka kaszubskich utworów, które bardzo spodobały się publiczności. Oprócz tego promowano kaszubską  płytę pt. “Balbina z IV B”-w ramach projektu Akademii Bajki Kaszubskiej. Rynek tego dnia zapełnił się radosnymi dziećmi i ich opiekunami. Grupa z Rokit liczyła 34 a opiekunami byli: p. Dorota Lindstedt, p. Halina i Zbigniew Wolscy.   B. Labuda

Wizyta w Wdzydzach Kiszewskich

Dn. 8 IX 2015r. troje uczniów z  gimnazjalnej klasy III  Zespołu Szkól w Rokitach  w ramach zajęć własnej historii i kultury Kaszub pojechali do Wdzydz Kiszewskich . Celem wycieczki był udział młodzieży w promocji książki Józefa Borzyszkowskiego „ Historia Kaszubów”. Zanim skorzystaliśmy z  zaproszenia organizatorów zdarzenia  - zwiedziliśmy zagrody i zasoby muzeum- przenosząc się w dawne czasy mieszkańców  Kaszub. Promocja tego dzieła odbyła się w karczmie Wygoda  na terenie  Muzeum Etnograficznego  we Wdzydzach Kiszewskich. Przy rozpalonym ogniu w kominku laudację wygłosił  prof. Cezary Obracht –Prondzyński .
Następnie  o zbieraniu i segregowaniu informacji   oraz  etapach pracy nad książką opowiedział prof. J. Borzyszkowski.  Również zgormadzeni goście mieli swój czas na zadanie autorowi nurtujących ich pytań i wysłuchanie wyczerpujących odpowiedzi. Wszyscy wyrazili opinię, iż książka ta jest  bardzo potrzebna  dzieciom, młodzieży i dorosłym - zainteresowanym dziejami Kaszub.     


 
 
 
 
 

   STRONA 1, 2, 3, 4, 5, 6,  

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego