Aktualności 3 - Zespół Kaszubski

Idź do spisu treści

Menu główne

Aktualności 3

Aktualności Zespołu Kaszubskiego

Nasz zespół koncertuje w całym regionie. Członkowie zespołu podczas wyjazdów i prób nie tylko ćwiczą poprawną emisję głosu i poprawne wykonanie tańców, ale również rozwijają swoją wiedzę o regionie i jego zwyczajach



 
Wycieczka do Kołobrzegu, Koszalina, Mielna

W związku z  aktywną działalnością  zespołu  „Roczitkòwé Jagòdë”  Zespół zapraszany jest na różnego rodzaju wydarzenia. Kolejny wyjazd odbył się w  dniach 14-15.06.2014r. do Koszalina. Już w czerwcu ubiegłego roku  zaproszono zespół, aby uświetnił swoim występem „VIII Letnie Spotkania z Folklorem”, masową imprezę plenerową połączoną  z występami  zespołów ludowych z różnych regionów  Polski.
Wyjazd był swego rodzaju wyróżnieniem oraz podsumowaniem sześcioletniej pracy najstarszych tancerzy – gimnazjalistów.  Uczestnicy oprócz występów  razem z przewodnikiem odwiedzili wiele ciekawych miejsc słuchając opowieści o historii miast: Kołobrzegu i Koszalina. Członkowie zespołu  płynęli  też statkiem po Morzu Bałtyckim,  skorzystali z atrakcji wesołego miasteczka w Mielnie i  sprawdzili swą sprawność fizyczną  na trasach Parku Linowego  „ Leśny Kot” . Szczere rozmowy, uśmiechnięte twarze, radosne okrzyki zachwytu nieprzerwanie towarzyszyły  dzieciom  w czasie wyjazdu- co potwierdzają rodzice rozmawiając z opiekunką zespołu.
Wyjazd około 40 osobowej grupy nie byłby możliwy bez wsparcia nieocenionych sponsorów. Dzięki naszej szkole dzieci spokojnie spędziły noc w ośrodku wczasowym w Mielnie i zaspokoiły apetyty. Największego wsparcia finansowego na ten wyjazd udzieliła Firma BNK Polska Sp. z o.o. ale cieszymy się również z przyjaznych gestów jakimi wsparli nas: Koszalińska Spółdzielnia Mieszkaniowa „ Przylesie”, Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Ducha w Koszalinie, Fundacja Rozwoju Lokalnego „Parasol” z Bytowa, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Czarnej Dąbrówki,  firma Przewozowa „Lis” z Sierakowic oraz pani Czesława Gojtowska jako rodzic.
Wyjazd organizowała pani Bożena Labuda – opiekun Zespołu a sprawy finansowe poprowadziło stowarzyszenie Loko-motywa.
Bardzo się cieszymy, że nasza młodzież chce udzielać się w taki sposób kultywując tradycję, że nie wstydzi się swoich korzeni, strojów czy języka kaszubskiego.

Otwarcie Świetlicy Wiejskiej w Rokitach

Dnia  23 maja 2014r.  w Rokitach  odbyło się uroczyste otwarcie świetlicy wiejskiej przy Zespole Szkół w Rokitach. Połączono je z  organizowanym  w tym dniu Pierwszym  Festiwalem Humoru Kaszubskiego.  Uroczystość   rozpoczęły  trzy aktywne kobiety  naszej społeczności; p. B. Woźniak, p. M. Wierzowiecka i p. M. Klasa. Następnie na scenę poproszono wszystkich, którzy przyczynili się do powstania świetlicy.  Dokonano przecięcia wstęgi i rozpoczął się Festiwal Humoru Kaszubskiego, który poprowadziła Magdalena Wesółka i " Szady"  z kabaretu " Kuńda".  Humorystyczne scenki przeplatano występami zespołów:  Uniwersytet III Wieku, Drësze", pań: G. Zblewskiej i E. Gembel, Orkiestry z Mściszewic, Kazika i Orkiestry z Luzina. Wystąpiły również nasze " Roczitkowé Jagodë.  W nowej świetlicy częstowano tortem. Dla młodzieży  przygrywał DJ z Słupska. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Wiejski Piknik w Strzyżynie

Dnia 17 maja 2014r. w ramach obchodów Międzynarodowych Dni Rodziny - GOK w Damnicy zorganizował Wiejski Piknik w Strzyżynie, podczas którego dokonano uroczystego otwarcia nowego Placu Wiejskiego. Ceremonię rozpoczął ksiądz- poświęcając plac, aby od tej pory  przyczyniał się on do umacniania nie tylko tężyzny fizycznej ale też nastrajał do zadumy nad sobą w otoczeniu pięknej przyrody nad rzeką Łupawą. Zespół „Roczitkòwé Jagòdë” wystąpił przed publicznością i pokazał kilka tańców kaszubskich.
Publiczność nagrodziła tańczących brawami. Organizatorzy przygotowali dla dzieci poczęstunek oraz możliwość skorzystania z innych atrakcji w formie trampoliny czy  dmuchanych zjeżdżalni. Tancerze uwiecznili swój pobyt w Strzyżynie pamiątkowym zdjęciem,
wysłuchali różnych przebojów prezentowanych przez inne zespoły występujące na scenie.
Tego dnia w występie uczestniczyli:

Karol Kropidłowski, Dawid Wiczk, Kacper Wiczk,Paweł Lindstedt, Dawid Lindstedt, Stanisław Labuda, Artur Gruchała, Dawid Cygert, Andrzej Stricker, Marcin Wolski, Bartłomiej Wolski, Katarzyna Labuda, Monika Miszk, Manuela Gojtowska, Karolina Wolska, Monika Wolska, Magdalena Gruchała, Kinga Woźniak, Patrycja Woźniak, Agata  Domaszk, Oliwia Domaros, Aleksandra Smentoch, Dominika Zblewska, Marcelina Zblewska, Daria Klasa, Michał Jędrzejczyk

Przegląd Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży

Dn.15 maja 2014r. zespół „Roczitkòwé Jagòdë” pojechał do Bytowa zaprezentować swoje programy na Przeglądzie Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży w dwóch kategoriach- grupie młodszej, kl. – szkoły podstawowe i gr. Starszej – kl. Gimnazjalne. Wróciliśmy z bardzo zadowoleni, gdyż  każda grupa zajęła II miejsce w swej kategorii. Brawo tancerze! Jesteśmy z Was  dumni.

Dzień Kaszubski w Kamienicy Szlacheckiej

Dnia 14 maja 2014r. zespół  zaproszono do Kamienicy Szlacheckiej. Tam w Zespole Szkół  Zorganizowano Dzień Kaszubski. Od  samego rana wiele się działo. Były prelekcje , warsztaty rękodzieła i tańca . Nasz zespół oprócz nauki tańca oglądał przedstawienie  o czarownicach na Łysej Górze.  Później wystąpił podczas gali wręczania ryngrafów Witosława  p., H. Popowsko-Taborskiej m i E. Gołąbkowi za zasługi w działaniach na rzecz Kaszub.  Udział naszej grupy w tym dniu był wielkim wyróżnieniem.                                                                

Rodnô Mòwa

11 kwietnia 2014r. najlepsi uczniowie pojechali do Jasienia na gminne potyczki słowne. Gracjana Lewna zachorowała i nie mogła pojechać, dlatego Aleksandra Smentoch  otrzymała szansę zaprezentowania swych umiejętności. W Jasieniu recytatorzy starali się bardzo i jesteśmy bardzo dumni , gdyż Monika  Miszk  wywalczyła I miejsce w swej kategorii.  Gratulujemy sukcesu Monice Miszk i p. Katarzynie Sywanycz. Życzymy powodzenia Monice podczas eliminacji powiatowych w Parchowie.                                        

Rodnô Mòwa

7 kwietnia 2014r. w Zespole Szkół w Rokitach odbyły się szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego prozy i poezji kaszubskiej Rodnô Mòwa. Najlepszymi   recytatorami klas młodszych zostały : Agata Cygert i Ewa Piotrowska . W kategorii klas IV- VI  wystąpili: Michał Massowa, Gracjana Lewna, Aleksandra Smentoch, Ewa Zielonka. Najładniej powiedzieli: Gracjana Lewna  i Michał Massowa. Wszystkich tych uczniów przygotowywała p. B. Labuda natomiast gimnazjalistki: Monika Miszk i Wiktoria Mallek  pracowały  pod okiem p. Katarzyny Sywanycz.

Wizyta Garncarza

Dnia 2 kwietnia 2014r. do Zespołu Szkół w Rokitach przyjechał p. Paweł Sela – garncarz z Gowidlina. Podczas spotkania z uczniami kl. II-VI opowiadał o sposobach pozyskiwania gliny, jej rodzajach oraz  etapach tworzenia  wybranego produktu. Na kole garncarskim  pracowali też uczniowie pod kierunkiem mistrza. Czas mijał w miłej atmosferze, rozmowach i …tworzeniu. Powstały piękne prace, które stanowią teraz ozdobę naszej sali regionalnej w szkole.
                                            

 
 
 
 
 

   STRONA 1, 2, 3, 4, 5, 6,  

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego