Zespół Kaszubski

Idź do spisu treści

Menu główne


WitamyW roku 2007/2008r. w naszej szkole zaczęłam prowadzić pierwsze lekcje  języka kaszubskiego, ale już od 2000 r.  razem z p. Marią Jaszewską-nauczycielką tej szkoły zaangażowałyśmy się w  poznawanie  i rozpowszechnianie  kultury kaszubskiej w naszym środowisku. Skończyłyśmy Podyplomowe Studia Edukacji Regionalnej i Alternatywnej co zmotywowało nas  bardziej do działania.  Można powiedzieć, że  obecne moje działania wywodzą się z tamtego okresu. Ucząc dzieci poznawania, rozumienia naszej kultury „ Małej Ojczyzny” nie możemy tylko opowiadać, ale musimy im pozwolić „ zanurzyć  się w działaniu”- dlatego też dzieciom organizujemy w szkole różnorodne warsztaty: haftu,  ceramiki, recytacji i tańca.  Okazało się, że dzieci bardzo lubią tańczyć, a rodzice i dziadkowie są z nich dumni, kiedy widzą swoje „ pociechy „ na scenie. Grupa tancerzy ulega ciągłym zmianom. Stopniowo zespół rośnie w liczbę i …wiek tancerzy. Wzbogaca też swój repertuar w miarę możliwości.

Dzieci początkowo zaczęły występować z okazji szkolnych i lokalnych  uroczystości.

Otóż 7 maja w 2009 roku mieliśmy pierwszy „ poważny”  występ w szkole  przed  18 nauczycielami z różnych krajów Europy. Byli to reprezentanci Hiszpanii, Anglii,  Włoch, Irlandii i in. Braliśmy udział w projekcie „ Comenius”, który umożliwiał  gościom taki przyjazd do Polski. Pokazaliśmy im wtedy 3 kaszubskie tańce. Spodobało się, więc  coraz więcej mieliśmy okazji do występów.
Aktualności


Gminne obchody Święta Niepodległości
Dn. 8  listopada 2015r. Reprezentanci Zespołu „ Roczitkòwé Jagòdë” w galowych strojach mieli zaszczyt uczestniczyć w  Gminnych obchodach Święta Niepodległości  w Czarnej Dąbrówce. Piękne wykonanie patriotycznego repertuaru  na długo pozostanie w naszej pamięci.


XIV Dyktando Kaszubskie
Na XIV Dyktando Kaszubskie
w dniu 7 listopada 2015 r. w Gdyni przybyli uczestnicy z całych Kaszub. Do konkursu stanęło 160 uczestników w pięciu kategoriach: szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, dorosłych oraz zawodowców.


Wizyta Katarzyny Ratajczak
W środę tj.  4 listopada 2015r. do naszej szkoły zawitała p. Katarzyna Ratajczak- Toczek – nauczyciel języka kaszubskiego i doradca metodyczny  z powiatu bytowskiego. Opowiadała o ciekawych zajęciach  związanych z tworzeniem komiksów w języku kaszubskim.


Warsztaty kuchni dawnej
W sobotnie popołudnie  10 października  2015r. troje gimnazjalistów pojechało do Lęborka z zamiarem uczestnictwa w warsztatach kuchni dawnej. Wraz z opiekunem udali się do Muzeum Lęborka. Następnie rozpoczęli poszukiwania Baszty nr 34.


Pieczenie Bułeczek
Dnia 9  października 2015r.  w trakcie lekcji języka kaszubskiego w klasach IV, V i VI uczyliśmy się  zastosować wiedzę z praktyczną umiejętnością. Do podanego przepisu uczniowie przynieśli produkty  i pod okiem osoby dorosłej przygotowali ciasto i upiekli drożdżowe bułeczki.  


Wizyta w Słupsku
W dniu 1 X 2015r. Młodzi  Kaszubi z naszej szkoły wybrali się do Słupska. O godzinie  8:30  wyruszyli spod szkoły aby spędzić miło czas w swym gronie. Początkowo zamierzali odwiedzić Park  Linowy „Leśny Kot” , jednak ostatecznie zdecydowali spędzić czas w kinie .


Kaszubskie Bajani 2015
W ramach “Kaszubskich Bajań 2015” 13 września w niedzielę, na Rynku Miasta Kościerzyna zorganizowano  festyn rodzinny. Przygotowano wiele atrakcji  min: występy zespołów dziecięcych, konkursy dla najmłodszych, warsztaty i zabawy taneczne .


Wizyta w Wdzydzach Kiszewskich
Dn. 8 IX 2015r. troje uczniów z  gimnazjalnej klasy III  Zespołu Szkól w Rokitach  w ramach zajęć własnej historii i kultury Kaszub pojechali do Wdzydz Kiszewskich . Celem wycieczki był udział młodzieży w promocji książki Józefa Borzyszkowskiego „ Historia Kaszubów”.


Spektakl "Remus" w Teatrze Miniatura w Gdańsku
19 lutego 2015r. uczniowie w ramach lekcji języka kaszubskiego w  Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku obejrzeli spektakl „ Remus”


Gwiôzdka w Gdańsku
W styczniu 2015r. a dokładnie 28 w  środę,  po południu zjawiliśmy się w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, aby tam zaprezentować przedstawienie pt. „ Gwiôzdka”.


Finał WOŚP w Maszewie
W niedzielę 11 stycznia 2015r. „Roczitkòwé Jagòdë” zaproszono na XXIII  finał WOŚP  do Maszewa.


Kaszubi w Przedszkolu
Dnia 8 grudnia 2014 r.  do przedszkolaków przyszli reprezentanci Kaszubów, aby przedstawić kilka ciekawostek o Rodnej Zemi.


Kaszubski Świat w legendzie zaklęty
Dnia 4 XII 2014r. Gimnazjum nr 1 w Bytowie zorganizowało Powiatowy Konkurs Recytatorski „ Kaszubski Świat w legendzie zaklęty”.


Kaszubskie Bajania
Dnia 21 IX 2014r. w Kościerzynie Kaszubskie Bajania to kampania społeczna realizowana przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Radio Gdańsk.


Dożynki Gminne
Zgodnie z zwyczajem dożynki gminne odbyły się w drugą niedzielę września 2014r. Tym razem obchody  zaplanowano w Nożynie.Piknik w Klukowej Hucie
Piknik w  Klukowej Hucie odbył się w sobotę 23.08.2014 roku. Przygotowano wiele atrakcji dla uczestników pikniku.


Wycieczka do Kołobrzegu, Koszalina, Mielna   
W związku z  aktywną działalnością  zespołu  „Roczitkòwé Jagòdë”  Zespół zapraszany jest na różnego rodzaju wydarzenia. Kolejny wyjazd odbył się w  dniach 14-15.06.2014r


Otwarcie Świetlicy Wiejskiej w Rokitach
Dnia  23 maja 2014r.  w Rokitach  odbyło się uroczyste otwarcie świetlicy wiejskiej przy Zespole Szkół w Rokitach. Połączono je z  organizowanym  w tym dniu Pierwszym  Festiwalem Humoru Kaszubskiego.


Wiejski Piknik w Strzyżynie
Dnia 17 maja 2014r. w ramach obchodów Międzynarodowych Dni Rodziny - GOK w Damnicy zorganizował Wiejski Piknik w Strzyżynie, podczas którego dokonano uroczystego otwarcia nowego Placu Wiejskiego.


Przegląd Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży
Dn.15 maja 2014r. zespół „Roczitkòwé Jagòdë” pojechał do Bytowa zaprezentować swoje programy na Przeglądzie Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży w dwóch kategoriach- grupie młodszej, kl. – szkoły podstawowe i gr. Starszej – kl. Gimnazjalne.


Dzień Kaszubski w Kamienicy Szlacheckiej
Dnia 14 maja 2014r. zespół  zaproszono do Kamienicy Szlacheckiej. Tam w Zespole Szkół  Zorganizowano Dzień Kaszubski. Od  samego rana wiele się działo. Były prelekcje, warsztaty rękodzieła i tańca.


Rodnô Mòwa
11 kwietnia 2014r. najlepsi uczniowie pojechali do Jasienia na gminne potyczki słowne. Gracjana Lewna zachorowała i nie mogła pojechać, dlatego Aleksandra Smentoch  otrzymała szansę zaprezentowania swych umiejętności.


Wizyta Garncarza
Dnia 2 kwietnia 2014r. do Zespołu Szkół w Rokitach przyjechał p. Paweł Sela – garncarz z Gowidlina. Podczas spotkania z uczniami kl. II-VI opowiadał o sposobach pozyskiwania gliny, jej rodzajach oraz  etapach tworzenia  wybranego produktu.


Dzéń Jednotë Kaszëbów 1238 - 2014
W tym roku niedzielę,  23 III 2014r. wielu z nas spędziło w Sierakowicach. Razem uczciliśmy Dzień Jedności Kaszubów.  Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji.


Dzień Jedności Kaszubów - Maszewo 19.03.2014r.
Święto Kaszubów wszyscy uczniowie naszej szkoły rozpoczęli Mszą św. w intencji ks. Józefa Pałki w kościele parafialnym św. Andrzeja Boboli w Rokitach. Następnie grupa młodsza tancerzy „Roczitkòwëch Jagód” przedstawiła  program i o godz. 11.00  wyjechała do Maszewa.


Wycieczka do Kościerzyny
Dnia 15 XI 2013r. odbyła się  autokarowa wycieczka do Kościerzyny -uczniów Zespołu Szkół w Rokitach. Dzieci pod okiem  opiekunów: B. Labuda, H. Wolskiej, M. Pobłockiej i J. Piotrowskiego spędziły 2 godz. w „AQUA Centrum” - KASZUBSKIM CENTRUM SPORTOWO-REKREACYJNYM.


Koncert z okazji Dnia Niepodległości
10.11.2013 r. w kościele p.w.  św. Stanisława Kostki w Czarnej Dąbrówce odbyły się GMINNE OBCHODY 95 ROCZNICY ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI. Szpaler i kotyliony przypinały dzieci z zespołu kaszubskiego.


Dzień Nauczyciela
11 X 2013r.  w  Zespole Szkół  w Rokitach obchodzono uroczyście Dzień Edukacji Nauczyciela. Święto rozpoczęliśmy od kilku lekcji. Następnie zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej.


Jesienne Targi Ogrodnicze
Dnia  29 IX 2013r. zespół „Roczitkòwé Jagòdë” zaproszono do Słupska na Jesienne Targi Ogrodnicze, gdzie  mieliśmy zaszczyt  zaprezentować kaszubski program taneczno-wokalny. Tańczyliśmy i śpiewaliśmy przez pół godziny a publiczność dopingowała nam gromkimi brawami.


Kaszubskie Bajania w Kościerzynie
Dnia 15 IX 2013r.  pojechaliśmy  na wycieczkę  do Kościerzyny. Najpierw  zwiedziliśmy muzea, potem zjedliśmy obiad i przeszliśmy na kościerski rynek.O godz. 14.00  dokonano oficjalnego otwarcia, festynu KASZUBSKIE BAJANIA.


Dożynki Gminne w Rokitach
Jako kaszubski zespół  w regionalnych strojach rozpoczęliśmy dożynki Mszą świętą a potem „wskoczyliśmy” na wóz drabiniasty, aby udać się na plac w centrum wsi. Tam przyglądaliśmy się oficjalnym powitaniom, podziękowaniom i oczekiwaliśmy na moment naszej prezentacji.


Święto Plonów w Kołczygłowach
Dnia 7 IX 2013r. obchodzono Święto Plonów  w Kołczygłowach. Z tej okazji zaproszono zespół „Roczitkòwé Jagòdë”, aby zaprezentował rodzime tańce i przedstawienie, pt:”Kaszubskie podwórko”.


Przywitanie ks. Mariusza Łąckiego
Po oficjalnych podziękowaniach ks. Stanisławowi Szarowskiemu przyszedł czas na powitanie nowego księdza w naszej parafii. Jako regionalny zespół  mieliśmy okazję uczestniczyć w tych wydarzeniach. Boboli w Rokitach.


 


 Roczitkòwé Jagòdë

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego